کرونا در هر موج ،گروه سنی خاصی را بیشتر درگیر می‌کند. در روزهای اخیر هم شاهد ابتلای بیشترکودکان به این سویه هستیم؛ به گونه‌ای که تخت‌های بعضی بیمارستان‌ها از کودکانی پر شده‌اند که مبتلا به اومیکرون هستند.

همشهری‌آنلاین -یکتا فراهانی: افزایش موارد ابتلای کودکان به کرونا در سویه اومیکرون باعث شعله‌ور شدن آتش بیماری کرونا شده است.

شهناز آرمین، فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی اطفال، استاد دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی و مسوول عفونت بیمارستان‌ مفید درباره افزایش تعداد موارد بستری کودکان در سویه اومیکرون می‌گوید: « درحال‌حاضر درصد زیادی از بزرگسالان در برابر ویروس‌کرونا واکسینه شده‌اند. ماهیت اومیکرون هم این است که از سیستم دفاعی بدن فرار می‌کند؛ بنابراین کودکان که در برابر این ویروس واکسینه نشده‌اند بیشتر درمعرض ابتلا قراردارند.»

به گفته آرمین، اومیکرون یک عفونت تنفسی فوقانی ایجاد می‌کند یا باعث بروز اسهال و استفراغ می‌شود. اما این شرایط در کودکان باعث از دست دادن آب بدن آنها می‌شود که علائم کم‌آبی در مقایسه با بزرگسالان زودتر آنها را تهدید می‌کند. درحال‌حاضر هم مساله اصلی کودکانی که ابتلا به اومیکرون باعث بستری آنها می‌شود از دست دادن آب بدن آنهاست.

مشکل دیگر کودکان در این سویه، بی‌قراری، تب بالا و گلودرد است که گاهی منجر به از دست‌دادن قدرت بلع آنها می‌شود. همه این موارد باعث افزایش تعداد مراجعان می‌شود که بنا به شدت علایم بیماری، نیاز به بستری پیدا می‌کنند.

خطر افزایش تعداد مبتلایان

آرمین می‌گوید وقتی بخش زیادی از افراد جامعه به این ویروس مبتلا می‌شوند؛ بالطبع تعداد افرادی که نیاز به بستری پیدا می‌کنند هم بیشتر خواهدشد.

به گفته این استاد دانشگاه، در حال‌حاضر تمام تخت‌های بیمارستان مفید که به کووید اختصاص دارد پر شده و با وجود اینکه اغلب بچه‌ها درگیری ریه شدیدی ندارند و تعداد مواردی که نیار به استفاده از دستگاه برای تنفس دارند هم زیاد نیست؛ اما بسیاری از آنها شرایطی دارند که مجبورند حداقل چند روزی در بیمارستان بمانند. همین موضوع باعث می‌شود تخت‌ها پر و بیمارستان‌ها شلوغ شوند.

همچنین تعداد تخت‌های مخصوص بیماران مبتلا به کرونا محدود است. چون با توجه به سرعت بالای انتقال بیماری، این بیماران نمی‌توانند در بخش‌های دیگر بستری شوند.

به عقیده این پزشک متخصص ‌کودکان، بعضی ازکودکان مبتلا نیاز به بستری ندارند؛ ولی از دست رفتن آب بدن آنها در موارد بالایی هم منجر به بسترِی آنها می‌شود.

البته تاکنون اومیکرون به غیراز کودکانی که بیماری های زمینه‌ای مانند نقص سیستم ایمنی یا بیماری های مزمن دیگری داشته‌اند منجر به فوت نشده است .

لزوم واکسیناسیون کودکان

آرمین می‌گوید هنگام سرعت بالای انتقال بیماری و همچنین با افزایش موارد ابتلا به ویژه درکودکان، لزوم واکسیناسیون کودکان بیشتر احساس می‌شود. چون هر چه تعداد افراد واکسینه شده در جامعه بیشتر باشد، حلقه انتقال بیماری هم ضعیف‌تر خواهد شد. درحال‌حاضر که پیک جدید دیگری از این بیماری را پشت سر می‌گذاریم؛ مردم علاوه برتوجه به تزریق واکسن به طور کامل؛ باید خود را ملزم به رعایت تمام موارد پیشگیری از ابتلا به بیماری به خصوص پرهیز از شرکت در دورهمی‌ها حتی با تعداد افراد محدود هم بکنند.

به عقیده آرمین، با توجه به اینکه ناقلان بی‌علامت زیادی در سویه اومیکرون می‌توانند به راحتی دیگران را مبتلا کنند؛ بنابراین صرف اینکه چند نفر هیچ علامت و نشانه‌ای از بیماری ندارند نمی‌تواند مجوزی برای شرکت آنها در مهمانی‌ها و دورهمی‌ها باشد و اینکه به راحتی و در طولانی‌مدت بتوانند در کنار هم باشند . درواقع افراد باید از هرگونه ملاقات غیرحضوری خودداری کنند.

در حال‌حاضر چیزی به نام سرماخوردگی نداریم

آرمین می‌گوید در حال‌حاضر چیزی به نام سرماخوردگی وجود ندارد و هر شخص با داشتن هرگونه نشانه و علامتی از بیماری باید خود را تا چند روز قرنطینه کند. در واقع این روزها هر علامت و نشانه‌ای از بیماری می‌تواند اومیکرون باشد؛ مگر آنکه خلاف آن ثابت شود.

تست‌های منفی هم نمی‌توانند عامل و نشانه مهم و قابل اطمینانی برای مبتلا نبودن شخص به اومیکرون باشد.

این پزشک متخصص کودکان همچنان شستن دست و پوشیدن ماسک، دوری از اجتماعات و تزریق سه دوز واکسن را به همه توصیه می‌کند و می‌گوید هرگروه سنی از کودکان هم که وزارت بهداشت برای تزریق واکسن مجاز می‌داند می‌توانند واکسن تزریق کنند. چون با توجه به سرعت انتقال بالای اومیکرون افرادی که واکسن نزده‌اند از جمله کودکان، براثر تماس با ویروس، قطعا به بیماری مبتلا خواهند شد.

به عقیده آرمین، درحال‌حاضر باز بودن مدارس، مهدکودک‌ها، دانشگاه‌ها و هرجایی‌که ممکن است علاوه برتردد زیاد،باعث تجمع افراد درکنار هم باشد درست نیست. ضمن‌آنکه شیوع بیشتر ویروس هم می‌تواند منجر به تغییرشکل یا موتاسیون آن شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.