فواید استفاده از پرستار سالمند چیست؟

سلامتی در دوران سالمندی یک دغدغه مهم به شمار می‌آید.

معمولا اکثر سالمندان بسته به سبک زندگی که در جوانی داشته‌اند و یا تغذیه و ژنتیک ممکن است دچار بیماری‌های مزمن جسمی و یا روحی روانی شوند.

بسیاری از بیماری‌‌ها که معمولاً در کهنسالی بروز می‌کنند مانند آلزایمر و پارکینسون سالمند بیمار را از انجام کار‌های روزانه و زندگی معمول خود بازداشته و در این هنگام فرد نیازمند مراقبت و بهره بردن از پرستار سالمند است.

به طور سنتی افراد وقتی به دوران کهنسالی می‌رسند و نیازمند مراقبت هستند با فرزندان و خانواده درجه اول خود زندگی کرده و این افراد مراقبت از سالمند را بر عهده می‌گیرند.

در بسیاری از موارد فرزندان قادر به نگهداری از والدین سالمند خود نیستند در این صور ت یکی از راه‌هایی که برای اینکار می‌توان استفاده کرد استخدام پرستار سالمند است.

پرستار سالمند

استخدام پرستار سالمند برای زمانی که در خانه حضور نداریم و سالمند تنهاست بسیار مفید است.

در نگهداری از سالمند باید نکات بسیار زیادی لحاظ شود. اول اینکه این افراد از بدن فرسوده ای برخوردارند و انواع بیماری‌ها ممکن است در آن‌‌ها بروز کند بنابراین توجه و دقت به سلامتی جسمی و روحی فرد سالمند بسیار حیاتی است.

تغذیه در افراد کهنسال نقش بسیار مشخص تری خواهد داشت. افراد کهنسالی که تغذیه مناسبی دارند و از همه گروه‌های مواد غذایی به صورت متعادل استفاده می‌کنند سلامتی جسمی و روحی بیشتری خواهند داشت.

نکته بعدی ورزش در سالمندان است. ورزش سالمندان مانع از پیری زودرس در افراد شده و کهنسالی با کیفیت تری خواهند داشت. ورزش باعث سرعت گرفتن جریان خون در بدن می‌شود. افزایش سرعت گردش خون باعث اکسیژن رسانی بهتر به همه سلول‌های بدن شده و در نهایت مانع از انواع بیماری‌ها و رخوت ناشی از سن و سال می‌شود.

تمام نکاتی که در بالا به آن‌‌ها اشاره شدند نیازمند نظارت، راهنمایی و کمک شخصی است که از سالمند نگهداری می‌کند. این کار در واقع در بسیاری از مواقع که سالمند قادر به انجام امور روزمره خود نیست کاری وقت گیر و تخصصی است.

 

نکات مهم آموزش نگهداری و مراقبت از سالمند در منزل

امنیت خانه فرد و نگهداری از سالمندان :

برخی از موارد را برای امن تر بودن خانه یک فرد سالمند باید در نظر بگیریم:

 • نورپردازی و روشن بودن محل عبور و مرور سالمند در منزل
 • برداشتن وسایل اضافی مانند مبل ‌ها از سر راه که مانع از راه رفتن آزاد فرد می‌شوند
 • در حمام و دستشویی میله ‌های کمکی نصب کنید
 • برای جلوگیری از لیز خوردن سالمندان در خانه در قسمت ‌های لغزنده لایه ‌های پلاستیکی قرار دهید
 • سیم‌ها و کابل‌‌هایی که احیاناً سر راه هستند را ساماندهی کنید
 • از وضعیت سالمند مطلع باشید
 • اگر سالمند علاقه‌مند به زندگی به تنهایی است بهتر است توسط برخی وسایل الکترونیکی مانند خانه هوشمند وضعیت سلامتی بیمار را از طریق اپلیکیشن‌های مختلف چک کنید. تماس‌های تصویری در این موقعیت بسیار موثر هستند.

استخدام پرستار سالمند بسیار موثر است.

در شرایطی که افراد مسن تنها باشند و فرزندان در منزل نباشد، روش بهتر این است که از طریق پرستاران که قادر به نگهداری از افراد مسن هستند و دارای شرایط خوب و قابل اطمینان هستند استفاده کنند.که با در نظر داشتن شرایط قانونی و حقوقی موسسه ی مدنظر، از این نظر هم خیال فرزندان راحت خواهد بود.

ورزش سالمندان چقدر اهمیت دارد؟

نکته بسیار مهمی که در نگهداری از سالمندان وجود دارد داشتن برنامه مرتب ورزشی است. این برنامه ورزشی باعث سلامت و تقویت بدن و اعصاب فرد سالمند می‌شود. ورزش‌هایی هستند که هزینه کمی دارند مانند پیاده روی و یوگا که افراد مسن می‌توانند از این ورزش‌ها استفاده کنند. سوای ورزش تغذیه فرد مسن هم باید سالم، متعادل، و مقوی باشد.

مصرف سر وقت دارو‌ها چقدر مهم است؟

سالمندان معمولاً دارو‌هایی مصرف می‌کنند و مصرف ناصحیح و نامرتب می‌تواند به سلامت فرد مسن آسیب وارد کند. مواردی مانند ضعف بینایی و مشکلات حافظه ممکن است باعث شود تا سالمند دارو‌ها را به اشتباه یا جابجا مصرف کند. برای رفع این مشکل دارو‌ها را با نصب برچسب روی آن‌‌ها و نوشتن دستور مصرف با حروف بزرگ مشخص کنید تا سالمند برای مصرف آن‌‌ها دچار اشکال نشود.

آیا سالمندان می توانند رانندگی کنند؟

در دوران سالمندی به دلیلی کاهش سرعت واکنش‌ها و سفتی ماهیچه‌ها بهتر است افراد رانندگی نکنند. بهتر است فرد سالمند کاملا توجیه شده و در صورتی که رانندگی وی با خطر همراه است از این کار اجتناب کند.

انجام دادن کار‌های اداری سالمندان

سالمندان در بسیاری از موارد کار‌های اداری‌ای دارند که باید حتماً انجام شود. در این موارد بهتر است از تردد سالمند در صورتی که سلامتی کامل ندارد جلوگیری کرده و با وکالت‌نامه کار‌های این افراد را خودتان انجام دهید. گاهی نیاز است تا سالمند را با یک وکیل جهت تنظیم وصیت نامه آشنا کنید.

بهتر است فرد سالمند کاری به عنوان سرگرمی انجام دهد

سالمندان تجارب ارزنده‌ای دارند که می‌توانند آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. امور داوطلبانه و آموزش نیز از مواردی هستند که افراد مسن می‌توانند در آن‌‌ها فعالیت کنند. انجام کار باعث حس زندگی و سلامتی در فرد سالمند می‌شود

ناتوانی‌های سالمندان را درک کنید

افراد با بالا رفتن سن احتمالاً دچار مشکلات شنوایی، بینایی، لامسه و… شده و حواس آن‌‌ها مانند قبل کار نمی‌کند. باید سعی کنیم کمی بلندتر با آن‌‌ها حرف بزنیم. توجه داشته باشید که سالمندان نسبت به درد و تماس حساسیت بیشتری دارند.

دردسر‌های زندگی سالمندان را درک کنید

افراد مسن توانایی‌های معمول و سابق خود را ندارند که برای خودشان ناراحت کننده و نا امید کننده است در این شرایط باید بیشتر آن‌‌ها را درک کنیم و متوجه آن‌‌ها باشیم.

آیا روحیه دادن به سالمندان تأثیر مثبت دارد؟

سالمندان معمولا حساس و رنجور هستند. تغییرات جسمی و روحی زیادی در آن‌‌ها بر اثر سالمندی رخ داده است. صحبت کردن با افراد کهنسال باعث خوشحالی و بهبود عزت نفس آن‌‌ها خواهد شد.

طرز صحبت کردن با سالمندان چگونه است؟

وقتی مطالبی را برای فرد سالمند توضیح داده یا پیشنهادی به وی می‌دهید حتماً به شکل پیشنهاد دوستانه به آن‌‌ها بگویید و سعی کنید از شکل دستوری مطالب خودداری کنید.

در برخی موارد وقت گذراندن بیشتر با سالمندان دیگر و شرکت در کلاس‌ها و دوره‌های دیگر می‌توانند راهکار‌های بسیار خوبی برای بالاتر بردن کیفیت زندگی سالمند باشند. دستور دادن به سالمندان ممکن است باعث ناراحتی و رنجش آن‌‌ها شود و ایجاد مشکلاتی در روابط با سالمندان کند. بهتر است احترام این افراد حفظ شده و در نهایت با صحبت فرد سالمند را مجاب کنیم تا پیشنهاد ما را اجرا کند.

وظایف پرستار سالمند در منزل چیست؟

پرستار سالمند در منزل شخصی است که به طور ساعتی، روزانه، شبانه و شبانه روزی، وظیفه ی پذیرش مراقبت از سالمند را دارد. برخی از این پرستاران به طور تخصصی ارائه خدمت خواهند کرد و برخی دیگر، از سالمندان مراقبت و نگه داری می کنند.مراقبت در منزل را به پرستاران سفیر آرامش بسپارید.

توجه به سلامت جسمانی سالمند:

با افزایش سن افراد دچار مشکل می شوند به همین دلیل پرستار باید آن ها را ورزش کردن تشویق کند. زیرا بدون ورزش توان جسمی سالمند روزانه کم می شود.

رعایت بهداشت سالمند:

وظیفه افراد مراقب از سالمند، مسواک زدن، کوتاه کردن موی سر و ناخن او، بردن سالمند به دستشویی و حمام و شستن لباس های او است.

دارو دادن به سالمند:

یکی از موارد مهم که با سلامتی سالمندان رابطه ی مستقیم دارد. مصرف به موقع دارو است پس پرستار باید به این امر توجه ویژه ایی داشته باشد.

رسیدگی به سلامت روحی و روانی:

پرستار در منزل باید سالمند را به خواندن روزنامه، کتاب و ورزش کردن تشویق کند.

تغذیه مناسب سالمند:

ایجاد برنامه غذایی سالم و مقوی یکی از مهم ترین وظایف پرستار سالمند در منزل است.

انجام امور منزل:

انجام امور خانه نیز از وظایف پرستار در منزل است. که باید کار های مثل، ظرف شستن، خرید کردن، غذا درست کردن و تمیز کردن منزل را انجام دهد.

پذیرش مراقبت در منزل یک وظیفه ی بسیار مهم است و فردی که این مسئولیت را قبول می کند. باید به درستی وظیفه ی خود را انجام دهد.پرستاران مرکز پرستاری سفیر آرامش، در هر زمان که با آن ها تماس بگیرید، آماده مراقبت و ویزیت در منزل هستند.

وظایف پرستار سالمند در منزل تغذیه صحیح در دوران میانسالی و سالمندی کدام است؟

عادات غذایی درست از انواع بیماری‌ها جلوگیری می‌کنند. بیماری‌هایی مانند فشار خون، چربی خون، پوکی استخوان و… با تغذیه درست و مناسب قابل پیشگیری هستند. در صورتی که سالمندان تغذیه صحیح و درستی را پیش بگیرند و طبق رژیم غذایی خاصی غذا بخورند قطعاً کمتر در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها قرار می‌گیرند. از این رو توجه به تغذیه سالمند اهمیت بالایی دارد.

در هنگام نگهداری از سالمندان باید تغذیه آن‌‌ها به صورت صحیح و درستی انجام شود. تعادل، کیفیت، ارگانیک بودن، تنوع، انرژی و کالری‌ای که فرد سالمند دریافت می‌کند بسیار اهمیت دارد.

بهتر است اصول تغذیه‌ای زیر را در مورد سالمندان حتماً اجرا کنید:

 • صبحانه هر روز و با کیفیت مصرف شود
 • به مقدار کافی آب نوشیده شود
 • از مصرف نمک خودداری شود
 • گوشت سفید دست کم یک بار در هفته
 • ثابت نگهداشتن وزن
 • در وعده‌های شام میزان مشخص و متعادلی غذا مصرف شود
 • میوه و سبزیجات تازه به صورت متنوع در برنامه غذایی وجود داشته باشد
 • مواد چرب مانند گوشت قرمز، جگر، خامه، بستنی و سوسیس و…. تا حد امکان مصرف نشود

در غذای روزانه این افراد حتما باید فیبر به اندازه کافی وجود داشته باشد. فیبر عاملی برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی است.

در واقع نگهداری از سالمند کاری مهم و بسیار تخصصی است. برای مثال در برخی از سالمندان ممکن است زخم‌های بستر در بدن بیمار ایجاد شود. در این هنگام کسی که از سالمند نگهداری می‌کند بایستی امور معمول شناخت و توانایی شستشو و پانسمان اینگونه زخم‌ها را داشته باشد.

امروزه در شهر‌های بزرگ با توجه به مشغله افراد برای تامین نیاز‌های زندگی، معمولاً وقت چندانی برای نگهداری از سالمند وجود ندارد. امور مربوط به سالمندان در برخی مواقع به قدری زیاد است که همانطور که گفته شد کاری تخصصی و تمام وقت است.

یکی از راه‌های نگهداری از سالمندان به نحوی که تغذیه و مراقبت‌های لازم به طور موثر انجام شود مراجعه به خانه‌های سالمندان است.

خانه‌های سالمندان از پرستار حرفه ای و پزشکان استفاده می‌کنند. در این مکآن‌‌ها با رعایت اصول بهداشتی و حرفه ای از سالمندان نگهداری می‌شود.

این مراکز از قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفته و در بسیاری موارد بسیار موثر بوده‌اند.

ایراد اصلی خانه سالمندان دوری فرد سالمند از محیط خانه و خانواده و احساس تنهایی و بیهودگی و در نهایت افسردگی‌های مزمن است که به لحاظ عاطفی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

یکی از روش‌هایی که در سال‌های گذشته برای نگهداری از سالمندان رایج شده است و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است، نگهداری از سالمند در منزل است. در این روش پرستار سالمند بسته به نیاز مراقبتی که وجود دارد به صورت ۲۴ ساعته و یا کمتر از سالمند نگهداری می‌کند.

معمولاً این خدمات در مراکزی که مجوز‌های لازم را کسب کرده اند ارائه می‌شود. پرستاران و افرادی که برای مراقبت از سالمند اعزام می‌شوند همگی آموزش‌های لازم در بحث را به صورت کامل دیدهاند و می‌توانند تمام امور محوله را به صورت کامل و اصولی انجام دهند.

خدمات مختلفی که توسط مراکز ارائه خدمات پرستار سالمند در منزل ارائه می‌شوند بسته به نیاز و قرارداد تعیین می‌شوند.

 

برای استخدام پرستار سالمند کلیک نمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *