ارائه انواع خدمات پرستاری از بیمار

پرستار بیمار فردی آموزش دیده و دارای دانش و تجربه کافی در زمینه نگهداری از بیمار است. افراد با گذراندن دوره‌های آموزشی و تجربی، مهارت و توان لازم برای اجرای دستورالعمل‌های پزشک معالج را به دست می‌آورند.

خدمات مراقبتی 24 ساعته

انتقال بیمار از بیمارستان به منزل و بستری شدن در خانه تحت نظر یک پرستار حرفه‌ای باید از طرف پزشک معالج بررسی شود

هزینه خدمات مراقبتی پرستار در منزل

تعرفه های خدمات پرستاری و اعزام پرستار در منزل سالیانه توسط شورای عالی بیمه و خدمات درمانی به مراکز خدمات مراقبتی و خدمات پرستاری ابلاغ می شود.

باید به این نکته توجه داشت که شرایط خانواده ها و خدماتی که مد نظر دارند بسیار متفاوت است و می تواند بر هزینه پرداختی تاثیرگذار باشد.

 

وظایف پرستار بیمار

مسئولیت پذیر

 • تنظیم برنانه مراقبتی روزانه نظارت بر وضعیت بهداشت فردی بیمار

دقیق و منظم

 • نظارت بر تغذیه بیمار و انجام توصیه ها انجام انواع تزریقات

مرتب و با حوصله

 • انجام تغذیه با گاواژ یا تغذیه وریدی مراقبت از سوند و انجام سونداژ مراقبت از زخم

حساس و محتاط

 • مراقبت از زخم های دیابتی پیشگیری از زخم بستر و مراقبت از زخم بستر نظارت ب مصرف منظم دارو توسط پزشک

متعهد و وفادار

 • توجه به عوارض داویی بیمار مراقبت از درن تغییر پوزیشن دادن به بیمار برای جلوگیری از زخم دیابت مدیریت درد بیمار

همراه و یاور

 • توجه به بهداشت روان بیمار ارائه توصیه های لازم در جهت انجام اصلاحات مربوط به محیط فیزیکی بیمار کمک به حرکت و جابجایی بیمار

سوالات متداول

پرستار بیمار در منزل چه خدماتی به بیمار ارائه می دهد؟

پرستاران حرفه‌ای که وظیفه نگهداری از بیمار در منزل را بر عهده می‌گیرند بر اساس شرایط بیمار و توصیه‌های پزشک نگهداری از بیمار را انجام می‌دهند.

در این زمان پرستار توسط پزشک معالج توجیه شده و شرایط بیمار را به درستی درک می‌کند. برای مثال تعویض پانسمان‌ها و یا تزریقات از موارد عمومی خدماتی است که پرستار بیمار در منزل ارائه می‌دهد.

بیمار تا چه مدتی به پرستار نیاز دارد؟

بیماران بر اساس وضعیت سلامت، درمان و نوع بیماری به زمان‌های مختلفی برای نگهداری نیاز دارند. برای مثال در بیماری‌های حاد که بیماری به صورت موقتی است و بعد از درمان فرد به طور کامل سلامت خود را باز خواهد یافت طبیعتاً نیاز به پرستار محدود بوده و صرفاً تا زمان بهبود بیماری از پرستار استفاده می‌شود.

شرایط استخدام پرستار در منزل چیست؟

استخدام پرستار برای بیمار از طریق مراکز ارائه خدمات پرستاری در منزل معتبر و دارای مجوز از وزارت بهداشت و درمان صورت می‌گیرد.

در این مراکز پرستاران مجرب با عبور از فیلترهای مهارتی و رفتاری و اخلاقی و تأیید نهایی به خانواده‌ها معرفی می‌شوند.

 

پرستار خوب چه شخصی است؟

مراقبت های بهداشتی یک حوزه تخصصی در حال رشد و پایدار است. با ایده تعامل بیماران و تغییر زندگی آنها برای بهتر شدن شرایط روزمره، پرستاران خانگی ظهور کردند.

زمانی که بیمار یا خانواده آنها قادر به مراقبت از خود نیستند، پرستاران بهداشت در خانه، با اعزام پرستار برای ارائه مراقبت های پزشکی، همراهان بیمار و بیماران را راهنمایی و نگهداری می کنند.

گاها یک پرستار به سالمندانی کمک می کند که با زوال عقل دست و پنجه نرم می کنند، در حرکت و فعالیت محدود هستند و … . حتی پرستار در منزل می تواند برای کودکان نیز مناسب باشد.

عموما این پرستاران از همه افراد از سالمندان گرفته تا بیماران روانی و حتی افرادی که پس از جراحی بهبود پیدا می کنند را مراقبت می کنند.‌

در عین حال لازم است تا ویژگی های خاصی هم داشته باشند. توجه کنید که برخی پرستاران و مراقبان شبانه روزی بوده و مشغول به کارهای خانه و امور روزانه هم می شوند.

چرا باید از خدمات اعزام پرستار بیمار استفاده کنیم؟

از طرفی وقتی فرد بیمار در منزل نگهداری می‌شود و دوران بیماری خود را در خانه می‌گذراند با حضور در خانه و در جمع خانواده روحیه بهتری برای مقابله با بیماری خواهد داشت و از طرفی خانواده و عزیزان نیز بهتر متوجه روند درمان و بهبودی اوضاع سلامت فرد بیمار قرار خواهند گرفت.

از دیگر مزایای استفاده از خدمات اعزام پرستار، به صرفه بودن هزینه‌های پرستاری نسبت به خدمات بستری در بیمارستان است.

احتمال ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی در این نوع از خدمات وجود ندارد. پرستار در خانه، در واقع یک پرستار اختصاصی و منطبق با شرایط بیمار است که کاملاً وقت و توجه خود را به یک بیمار معطوف می‌کند.

حضور در کنار بیمار و توجه به شرایط پیرامون بیمار باعث می‌شود پرستار در مراقبت خود فاکتورهای محیطی را نیز در نظر بگیرد.

نکته بسیار مهمی که در خدمات پرستاری لحاظ می‌شود این است که ساعات کاری پرستار که باید بر بالین بیمار حاضر شود از طرف خانواده و توصیه‌های پزشک تعیین می‌شود؛ این مورد یکی از مهم ترین جنبه‌های استفاده از خدمات پرستار بیمار است.

ویژگی های یک پرستار خوب چیست؟

پرستاری در منزل یکی از جنبه های ارزشمند پرستاری فرد بیمار است. این فعالیت به بیمار و شخص تحت مراقبت آرامش و لذت بیشتری می دهد.

این مسئله به دلیل مراقبت در محیط آشنا و نزدیک به خانواده و دوستان بوده و در عین حال فضای ارزشمندی را برای شخص بیمار یا سالخورده پدید می آورد.

برخی پرستاران به طور خاص پرستار خانگی هستند. از این رو در کنار انجام امور درمانی به صورت مستمر و حتی ۲۴ ساعته، برای مراقبت از شخص در خانه او حضور دارند.

پرستار کودک می تواند علاوه بر مراقبت، به انجام تکالیف کودک هم کمک کند. البته مطمئنا این خود بچه ها هستند که بخش عمده کار را انجام می دهند.

شما می توانید هم در روند مراقبت و هم آموزش، به هر طریقی آنها را در جهت درست راهنمایی کنید و به هر سوالی که ممکن است داشته باشند پاسخ دهید. اما انجام کار برای رشد آنها مضر است.

یک پرستار خوب بهتر است ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • درک همدلانه
 • قابل اعتماد
 • تمیز و فعال در نظافت
 • حساس به نیازهای بیمار
 • با درایت
 • مدبر
 • لطیف
 • سیستماتیک و منظم

یک پرستار با تجربه باید همیشه مهربان و مسئولیت پذیر باشد. او زمان زیادی را با یک بیمار که ممکن است مسن، آشفته یا بداخلاق باشد، سپری می کند.

مقابله با بیماری های لاعلاج و غم و اندوه ناشی از آنها نیز می تواند منبع استرس در این نوع شغل باشد. نظارت بر مراقبت از یک فرد ناتوان یا بیمار هر روز به قدرت و شقفت زیادی نیاز دارد.

پرستار از چه بیمارانی مراقبت می کند؟

مرکز پزشکی و موسسه پرستاری سلامت اول با تشکیل دادن کادر مراقبتی و درمانی متخصص و اعزام پرستار با تجربه در زمینه ارائه خدمات پرستار بیمار در منزل در حال خدمات‌رسانی به همشهریان محترم است.

مرکز سلامت اول سعی بر آن دارد تا با استفاده از تخصص و توانمندی کادر حرفه‌ای با ارائه خدمات با کیفیت و بموقع نیاز خانواده‌ها به پرستار بیمار را برطرف کند. خدماتی که در مرکز پزشکی سلامت اول ارائه می‌شود برای طیف وسیعی از بیماران که نیازمند نگهداری در منزل هستند ارائه می‌شود.

بیمار تا چه مدتی به پرستار نیاز دارد؟

بیماران بر اساس وضعیت سلامت، درمان و نوع بیماری به زمان‌های مختلفی برای نگهداری نیاز دارند. برای مثال در بیماری‌های حاد که بیماری به صورت موقتی است و بعد از درمان فرد به طور کامل سلامت خود را باز خواهد یافت طبیعتاً نیاز به پرستار محدود بوده و صرفاً تا زمان بهبود بیماری از پرستار استفاده می‌شود.

در برخی موارد بیماری‌ها مزمن و پیش رونده هستند یعنی بر اثر گذشت زمان وضعیت سلامت بیمار وخیم‌تر می‌شود. این بیماری‌ها زندگی فرد را به طور دائم مختل کرده و نیاز به پرستاری از این فرد همیشگی و دائمی است.

 

استخدام و اعزام پرستار بیمار به منزل

اگر تمایل به استخدام و اعزام پرستار به خانه دارید باید به موارد بسیاری توجه کنید. نکته مهم تر این که هدف از فعالیت پرستار مشخص باشد. اگر قرار است پرستار بیمار استخدام‌ کنید، باید تمانی شرایط مربوط به فرد بیمار را برای وی شرح دهید. در حقیقت جزئیات درمانی، داروها، زمان مراجعه به پزشک و غیره همه اهمیت دارند. نکته بعدی چهارچوب و مرز مربوط به فرد است.

به طور مثال اگر پرستار کودک استخدام می کنید، باید چهارچوب های مشخص کودک را در برنامه ریزی وارد کنید. به طور مثال غذاهایی که کودک دوست دارد یا به آنها آلرژی دارد. نوع بازی که برای کودک مناسب است و غیره. از این رو استخدام پرستار خوب نیاز به بررسی جزئیات بسیار مهمی دارد.

مسئولیت پرستاری و مراقبت از افراد بیمار، چالش های بسیاری برای پرستار بیمار به همراه دارد. از این رو باید با موسسات و افراد معتبر در زمینه اعزام پرستار در اتباط باشید.

 

جهت در یافت خدمات پرستاری کلیک نمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *