آزمایش در منزل

انجام آزمایش و چکاپ دوره‌ای برای تمام افراد به خصوص رده‌های سنی حساس‌تر بسیار مهم و ضروری می‌باشد، ولی برخی افراد ممکن است به دلایلی نظیر کمبود وقت یا ترس از ابتلا به بیماری‌های ویروسی، گرفتن آزمایشات را به تاخیر انداخته یا به طور کلی از انجام آن پشیمان شوند.

آزمایش در منزل چیست؟

آزمایش در منزل یکی از جدیدترین خدمات مربوط به آزمایشگاه ها می باشد که نیاز به مراجعه حضوری به آزمایشگاه به منظور نمونه برداری و همچنین جوابدهی را از بین برده و در وقت و هزینه افراد صرفه جویی می شود.

در این روش پس از پذیرش فرد از طریق وب سایت آزمایشگاه و پر کردن فرم های مربوطه نسبت به خون گیری در منزل فرد اقدام می شود.

آزمایش در منزل هیچ هزینه اضافی برای فرد به همراه ندارد و فرد در راحت ترین حالت ممکن و در فضای مربوط به خانه خود کلیه نمونه های مربوط به آزمایش های مورد درخواست پزشک را می دهد.

برای انجام آزمایش در منزل شما باید کلیه شرایطی که از طرف آزمایشگاه تعیین می شود را به طور کامل رعایت فرمایید.

این شرایط می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • ناشتایی 8 تا 12 ساعته
  • بیدار شدن 3 ساعت قبل از انجام نمونه برداری برای آزمایش پرولاکتین
  • انجام نمونه برداری برای آزمایش کورتیزول در ساعت 8 صبح
  • نخوردن برخی داروهای خاص
  • عدم استعمال دخانیات و به خصوص سیگار
  • و غیره

همه موارد بالا در جهت افزایش دقت و صحت جواب آزمایش های شما می باشد و شما باید به طور کامل همه موارد ذکر شده توسط آزمایشگاه را رعایت فرمایید.

مزایای آزمایش در منزل

آزمایش در منزل دارای مزایای مختلفی می باشد. همه این مزایا در راستای راحتی بیشتر مراجعه کنندگان و کسانی که دارای آزمایش خون و چکاپ هستند می باشد.

از جمله مزایای آزمایش در منزل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صرفه جویی در وقت:

امروزه بزرگترین ارزشمند ترین ثروت برای افراد، وقت آنها می باشد.افراد مختلف برای مراجعه حضوری به یک آزمایشگاه خاص مجبور هستند ساعات زیادی را در ماشین خود یا وسایل نقلیه عمومی در این ترافیک ها سپری کنند.

علاوه بر مشکل ترافیک، نوبت دهی و شلوغی برخی آزمایشگاه ها نیز می تواند مزید بر علت باشد که شما زمان و وقت زیادی را صرف چند آزمایش ساده و راحت نمایید.

آزمایش در منزل این مشکلات را به راحتی حل نموده و شما می توانید در منزل خود نیز کلیه آزمایش های خود را با بالاترین دقت انجام دهید.

صرفه جویی در هزینه:

یکی دیگر از مشکلات شایعی که در مورد مراجعه حضوری به آزمایشگاه وجود دارد، هزینه جا به جایی از طریق اتومبیل شخصی یا وسایل نقلیه است. این هزینه اگر چه در ابتدا بسیار جرئی و کم اهمیت به نظر می رسد، اما در صورتی که شما به یک بیماری خاص مانند دیابت مبتلا شده باشید، همین هزینه های جزئی در صورت تکرار مراجعه به آزمایشگاه ها می تواند بسیار زیاد و غیر قابل قبول باشد.

افزایش دقت آزمایش ها:

اغلب افراد وقتی به صورت حضوری برای انجام آزمایش های خود مراجعه می نمایند، به دلیل وجود شرایط خون گیری و همچنین استرس های محیطی دیگر، دچار یک نگرانی و دلهره بی مورد می شوند که می تواند بر جواب نتایج آنها تاثیر بگذارد. برای بیشتر آزمایش های درخواستی به خصوص آزمایش کورتیزول و سایر آزمایش های هورمونی، نداشتن استرس و دلهره شرط اصلی برای خون گیری می باشد.

با همه این تفاسیر، آزمایش در منزل به دلیل اینکه در محیط خانگی فرد انجام می شود، این استرس ها را به حداقل می رساند و باعث می شود شما با راحتی بیشتری آزمایش های خود را بدهید و در نتیجه جواب تست های شما نیز با بالاترین دقت ممکن بدست می آیند و از بیشتر خطاهای پری آنالیتیک در آزمایشگاه جلوگیری می شود.

همچنین آزمایش در منزل در خانم برای باردار که برای تست GCT یا همان قند خون بارداری باید 3 بار به آزمایشگاه مراجعه نمایند تا در 3 نویت و در زمان های ناشتایی، 1 ساعت بعد از صبحانه و 2 ساعت بعد از صبحانه انجام می شود، ضمن راحتی بیشتر، با انجام خون گیری دقیقا در سر موقع و زمان مورد نیاز، باعث افزایش دقت جواب های قند خون بارداری می شود.

ایمنی بیشتر در آزمایش در منزل:

محیط اطراف به خصوص محیط آزمایشگاه که محل رفت و آمد بسیاری از افراد و به خصوص افراد بیمار می باشد، دارای انواع و اقسام میکروب ها و ارگانیسم های عفونی می باشد که می تواند از محیط به فرد انتقال یابد.

این میکروب ها در صورتی که بدن فرد ضعیف باشد یا مستعد ابتلا به بیماری های عفونی باشد، مانند نوزادان یا افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند، می توانند مشکلات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

آزمایش در منزل به دلیل اینکه در شرایط محیطی خانگی فرد انجام می شود، دارای عوامل میکروبی کمتری به نسبت محیط آزمایشگاه ها می باشد و امکان انتقال عفونت به فرد در هنگام انجام آزمایش در خانه بسیار پایین تر می آید.

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستید و یا در حال درمان با شیمی درمانی هستید یا موارد دیگر که نیاز به مراقبت های ویژه تر دارد، می توانید به سایت آزمایشگاه آنی آزما مراجعه کرده و آزمایش های خود را پس از طی مراحل پذیرش آنلاین، در منزل خود انجام دهید.

آزمایش در منزل چگونه انجام می شود؟

برای انجام آزمایش در منزل شما باید در ابتدا برگه آزمایش مورد درخواست خود را در سایت آزمایشگاه آنی آزما ثبت نمایید. پس از طی مراحل پذیرش، شرایطی که باید برای انجام آزمایش رعایت نمایید به شما اطلاع داده می شود. سپس یک روز و زمان معین برای انجام آزمایش ها برای شما تعیین می شود که در اکثر موارد نزدیک ترین زمان ممکن بعد از پذیرش می باشد.

در روز تعیین شده، کارشناس آزمایشگاه که دوره خون گیری را گذرانده و از تبهر و مهارت ویژه ای در خون گیری برخوردار می باشد به همراه کارت شناسایی و همچنین تجهیزات مورد نیاز برای انجام آزمایش در منزل به آدرسی که شما تعیین نموده اید، مراجعه می نماید.

در صورتی که شرایط شما برای انجام آزمایش مساعد باشد، از شما خون گیری شده و در اولین فرصت برای انجام آزمایشات، نمونه های گرفته شده تحویل آزمایشگاه می شود.

لازم به ذکر است که کارشناس آزمایشگاهی که به منزل شما مراجعه می نماید دارای تجربه کافی و مهارت لازم برای انجام خون گیری و گرفتن نمونه شما می باشد، پس جای هیچ نگرانی از بابت بد رگ بودن یا سایر شرایط حساس و ویژه نباید داشته باشید.

هزینه آزمایش در منزل چقدر می باشد؟

هزینه ای که در قبال آزمایش در منزل از شما گرفته می شود، بسیار ناچیز و در بیشتر موارد بدون هیچ هزینه اضافی می باشد.

در این موارد هیچ هزینه ای از شما در قبال مراجعه و انجام آزمایش در منزل گرفته نمی شود و شما فقط باید هزینه های مربوط به آزمایش های مورد درخواست پزشک را تقبل نمایید.

این هزینه ها نیز طبق تعرفه تعیین شده توسط وزارت بهداشت از شما گرفته می شود و در صورتی که دارای بیمه تکمیلی می باشید، به راحتی می توانید کلیه هزینه های خود را از طرف بیمه دریافت نمایید.

پس با یک حساب سر انگشتی به راحتی می توانید دریابید که آزمایش در منزل نه تنها یک هزینه اضافی برای شما به همراه ندارد، بلکه در وقت و هزینه های شما نیز صرفه جویی می شود.

نمایش بیشتربستن

جواب دهی آزمایشات در منزل چگونه است؟

برای اکثر افراد این سوال پیش می آید که در صورتی که تست های من به صورت آزمایش در منزل انجام شود، تکلیف جواب های آن چگونه خواهد بود و یا در صورتی که مشکل یا سوالی برای فرد ایجاد شود، از چه راهی می توانند آنها را پیگیری نمایند.

جواب تمام این سوالات بسیار ساده و راحت می باشد. برای این منظور شما به صورت اینترنتی آزمایشات خود را ثبت می نمایید و بای دریافت جواب های خود نیز به راحتی می توانید به صورت اینترنتی و در قسمت جوابدهی و با دریافت رمز عبور مخصوص خود جواب های آزمایش خود را مشاهده کرده و پرینت نمایید.

در صورتی که مشکل یا سوالی نیز برای شما پیش بیاید، قسمت پشتیبانی سایت آماده است تا در سریع ترین زمان به سوالات شما پاسخ داده و مشکلات شما را برطرف نماید.

آزمایش های شما با بهترین و با کیفیت ترین دستگاه های آزمایشگاهی انجام می شود که مورد تایید پزشکان و متخصصان می باشد و جواب های این آزمایشگاه دارای اعتبار ویژه ای در نزد جامعه پزشکان می باشد و شما با خیال کاملا راحت می توانید تست های آزمایشگاهی خود را به دست متخصصان ما بسپارید.

سوالات متداول

برخی از مراحل چکاپ کامل باید هر سال یا زودتر از ۱ ‌سال (بسته به‌شرایط سلامتی و پزشکی فرد) انجام شوند؛ اما برخی از معاینات در فواصل چندساله انجام می‌شوند. با اینکه این معاینات راهی عالی برای ایجاد تصویری کلی از سلامتی فرد هستند، برخی پزشکان بر این باورند که انجام هرساله این آزمایش‌ها ممکن است باعث نگرانی‌های بی‌دلیل شود. این دسته از متخصصان می‌گویند که بهتر است فواصل این آزمایش‌ها به‌دقت تعیین شود و فرد مجبور نباشد (در صورتی‌ که واقعا ضرورتی ندارد) برخی از آزمایش‌ها را هر سال انجام دهد.

معمولا در فرایند معاینه خطری وجود ندارد. فقط در هنگام آزمایش خون، ممکن است برخی افراد در قسمتی از دست که سر سوزن وارد رگ می‌شود کوفتگی یا کبودی احساس کنند. این مشکلات ظرف چند روز بهبود می‌یابند.

از آنجا که چکاپ کامل تمام آزمایش‌ها را دربرمی‌گیرد و طولانی‌ترین زمان ناشتا برای تری‌گلیسیرید (۱۲ تا ۱۴ ساعت) است، باید ۱۲ تا ۱۴ ساعت ناشتا باشید تا تری‌گلیسیرید دقیق بررسی شود. این زمان برای همه آزمایش‌های دیگر کافی است.

برای انجام بعضی از تست های آزمایشگاهی همچون FBS، TG و … نیاز به ناشتا بودن به مدت حداقل 8 ساعت وجود دارد. برای تست های دیگر معمولا ناشتا بودن نیاز نیست.

پارامتر تفسیر ناشتایی
CBC شمارش سلول های خونی جهت پی بردن به کم‌خونی، غلظت خون، عفونت و… نیاز به ناشتایی ندارد.
FBS قند خون ناشتا. ناشتایی 8 تا ۱۰ ساعت قبل از آزمایش
2hpp قند خون اندازه گیری 2 ساعت بعد از خوردن اولین لقمه غذا
HbA1C متوسط قند خون سه ماهه ناشتایی ترجیحا 2 ساعت قبل از آزمایش
ESR/CRP برای تشخیص عفونت های باکتریایی و اختلالات التهابی نیاز به ناشتایی ندارد، اما بعضی از آزمایشگاه ها مدت 4 تا 12 ساعت ناشتا بودن را توصیه می نمایند. نوشیدن آب مانعی ندارد.
PT/PTT/INR تست‌های انعقادی نیاز به ناشتایی ندارد.
AST,ALT,ALP ارزیابی آنزیم‌های کبدی و مجاری صفراوی نیاز به ناشتایی ندارد، اما برای ALP (الکالاین فسفاتاز) حداقل ۴ ساعت ناشتا باشد.
TSH عملکرد تیروئید نیاز به ناشتایی ندارد.
Cortisol کورتیزول ترجیحا ناشتا باشد. ساعت نمونه گیری تست مهم است در صورتیکه پزشک ساعت خاصی را مشخص نکرده است بهترین ساعت 8 صبح است.
Urea اوره نیاز به ناشتایی ندارد.
U/A آنالیز ادرار جهت تشخیص بسیاری از اختلال‌ها از جمله عملکرد کلیه‌ها، عفونت ادراری، سنگ کلیه، دفع پروتئین و … نیاز به ناشتایی ندارد. بهتر است نمونه اول صبح اندازه‌گیری شود.
U/C کشت ادرار برای تشخیص قطعی عفونت و انتخاب آنتی‌بیوتیک مناسب نیاز به ناشتایی ندارد.
BUN نیتروژن اوره خون نیاز به ناشتایی ندارد.
CR کراتین نیاز به ناشتایی ندارد.
Uric Acid/UR اسید اوریک ۴ ساعت ناشتایی توصیه می‌شود. از خوردن گوشت زیاد قبل از آزمایش خودداری کند.
LDL,HDL کلسترول و تری‌گلیسرید (چربی خون) باید 12 تا ۱۴ ساعت قبل از آن ناشتا باشد. آخرین وعده غذایی نیز باید سبک باشد البته آب بلامانع است.
CA/Calcium کلسیم نیاز به ناشتایی ندارد.
A1C هموگلوبین نیاز به ناشتایی و محدودیت رژیم غذایی ندارد.
Iron, Serum Fe, Serum Iron, Fe آهن از ۲ روز قبل از مصرف ویتامین ب ۱۲ و مصرف مکمل‌های آهن خودداری کند. ترجیحا حدود ۴ ساعت ناشتایی توصیه می‌شود.
Ferritin فریتین سرم شاخص خوبی برای ذخایر آهن در دسترس بدن ترجیحا ناشتا باشد. بهتر است نمونه گیری در صبح انجام شود.
PSA آزمایش پروستات ترجیحا ناشتا باشد.
Prolactin پرولاکتین ناشتایی 8 ساعت قبل از آزمایش در طول شب
LH ، FSH، E2 و … آزمایشات هورمونی روز سوم پریودی به این دلیل که آزمایشات در کنار هم تجویز می شود ترجیحا بهتر است ناشتا بودن را رعایت کند. باید حداقل ۲ ساعت و حداکثر ۳ ساعت بعد از بیدار شدن از خواب نمونه گیری انجام شود.
PTH هورمون پاراتیروئید ناشتایی 12 ساعت قبل از آزمایش
HCG آزمایش خون گنادوتروپین جفتی انسان در دوران بارداری ترجیحا ناشتا باشد.
GH آزمایش هورمون رشد ترجیحا ناشتا باشد.
VitD3 ویتامین دی 3 ترجیحا ناشتا باشد. بهتر است 24 ساعت قبل از انجام آزمایش از خوردن ویتامین D پرهیز شود.