خبرهای ویژه

» اخبار » فرآیند شناسایی ذرات پلاکت در رگ‌های خونی تسهیل شد

تاریخ انتشار : 1398/10/25 - 13:17

فرآیند شناسایی ذرات پلاکت در رگ‌های خونی تسهیل شد

برای تشخیص پلاکت‌ها و ذرات کلسینه شده در رگ‌ها، نانوذراتی موسوم به مایسل ساخته شده که می‌تواند به‌صورت ویژه به این ذرات متصل شده و فرآیند شناسایی آن‌ها را تسهیل کند.

به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو، سکته و بیماری‌های قلبی به‌عنوان دو عامل مهم مرگ و‌میر در جهان هستند که طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۱۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۶ در اثر این بیماری‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

یک عامل مهم بحرانی، آترواسکلروز یا ایجاد رسوبات چربی، التهاب یا پلاکت در رگ‌های خونی است که در سن ۴۰ سالگی نیمی از مردم بدون علائم خاصی به آن مبتلا هستند.

یک گروه تحقیقاتی از گروه مهندسی پزشکی زیست‌فناوری دانشگاه کالیفرنیای جنوبی موفق به ارائه نانوذراتی شدند که به پزشکان اجازه می‌دهد تا با شناسایی کلسینه شدن‌هایی که می‌تواند حمله قلبی و سکته را ایجاد کند، خطر بی‌ثباتی پلاکت‌ها را مشخص کند.

زمانی که آترواسکلروز در عروق کرونر رخ می‌دهد، انسداد ناشی از پلاکت یا کلسینه شدن می‌تواند منجر به لختگی شده و جریان خون به قلب را کاهش دهد که این عامل بسیاری از حمله‌های قلبی است. این وضعیت در عروق منتهی به مغز منجر به سکته مغزی می‌شود.

چانگ می‌گوید: «نیاز به انسداد ۸۰ درصدی رگ برای بروز خطر نیست بلکه با ۴۵ درصد انسداد پلاکتی نیز مشکلاتی به وجود می‌آید. اینکه یک صفحه پلاکتی بزرگ باشد دلیل ناپایداری آن نیست. زمانی که ذرات کلسینه شده کوچک موسوم به میکروکلسینه در رگ ایجاد شود، پارگی پلاکت محتمل می‌شود.»

این گروه تحقیقاتی نانوذراتی موسوم به مایسل ساختند که می‌تواند به ذرات کلسینه شده بچسبد و آن‌ها را نشان دهد. با این کار انسداد‌های کوچک‌تر که مستعد پارگی هستند به شکل ساده‌ای قابل تشخیص خواهند بود.

به اعتقاد محققان این پروژه، نانوذرات میسل دارای حداقل سمیت بوده و می‌توانند به‌صورت ویژه به ذرات هیدروکسی اپاتیت کلسینه شده متصل شوند. با این کار عدم قطعیت در شناسایی ذرات کلسینه شده به حداقل می‌رسد.

نتایج آزمایش روی موش‌های آزمایشگاهی موفقیت‌آمیز بوده است.دسته بندی : اخبار , اخبار و تازه های پزشکی
اطلاعیه ها مطالب بیشتر
ارسال دیدگاه